Zapraszamy Państwa do zapoznania się z tematyką ozonowania oraz do skorzystania z naszych usług

Ozonowanie to sposób przeprowadzenia dezynfekcji bez użycia środków chemicznych gdzie czynnikiem biobójczym jest ozon, gaz o silnych właściwościach utleniających. Ozonowanie idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie w bezpośrednim otoczeniu człowieka wymagana jest czystość mikrobiologiczna i sterylność oraz uzyskanie środowiska wolnego od nieprzyjemnych zapachów i zagrażających zdrowiu mikroorganizmów, wirusów oraz zarodników pleśni i grzybów.

Ozonowanie to doskonała i ekologiczna metoda, która nie tylko odkazi dom czy mieszkanie, w którym przebywasz, ale pozwoli Ci pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów z Twojego otoczenia. Ozonowanie jest metodą bezpieczną, a jej główną zaletą jest fizyczne usuwanie brzydkich zapachów, a nie ich maskowanie. Ozonowanie powietrza, obok ozonowania wody, dzięki swej skuteczności, staje się ostatnio jedną z najbardziej popularnych metod dezynfekcji. Zalety ozonu, jako silnego utleniacza szeroko wykorzystuje branża motoryzacyjna. Ozonator umożliwia odgrzybianie klimatyzacji samochodowej dezynfekcję całego wnętrza samochodu. Ozonowanie staje się również coraz bardziej powszechne w różnych dziedzinach naszego życia.

Ozon jest coraz chętniej i powszechniej używany w różnych dziedzinach życia na całym świecie. Jednak ozonowanie w Polsce to wciąż nowa metoda, choć ciągle przybywa jej zwolenników. Najczęściej ozon wykorzystywany jest do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów, walki z alergenami takimi jak roztocza czy jako środek dezynfekujący i bakteriobójczy. Ozonowanie doskonale sprawdza się tam gdzie zawiodły inne tradycyjne metody dezynfekcji, na przykład ozon w postaci gazowej dociera do najbardziej niedostępnych miejsc, których nie można odkazić za pomocą innych środków. Ozon, jako bardzo silny środek dezynfekujący(50 razy skuteczniejszy od chloru), jest substancją, której zastosowanie jest niemal nieograniczone.

– usuwanie nieprzyjemnych zapachów-ozon usuwa dym papierosowy, zapach stęchlizny i pleśni, zapach kota i psa albo zapach potu bądź spalenizny

– sterylizacja-ozonowanie zabija wirusy i bakterie oraz i wywołane tym nieprzyjemne zapachy, na przykład po chorych osobach (grypa)!

– ozonowanie to usuwanie alergenów-ozon zabija również wszelkiego rodzaju roztocza, grzyby, pleśń i inne drobnoustroje

– ozonowanie to dezynsekcja i deratyzacja-ozon chroni przed szkodnikami takimi jak karaluchy, mrówki, mole, komary i gryzonie

– odgrzybianie klimatyzacji-cząsteczki ozonu w postaci gazowej docierają do najmniejszych zakamarków parownika klimatyzacji zabijając grzyby i drobnoustroje, które są powodem brzydkich zapachów

– ozonowanie odkaża również całe wnętrze samochodu-ozon wnika głęboko w strukturę tapicerowanych siedzeń i kanap i utlenia znajdujące się tam bakterie, roztocza i przykre zapachy, których nie można zniszczyć innymi metodami. Już kilka sesji ozonowania zupełnie usuwa nawet zapach papierosów. Dzięki temu w samochodzie mamy świeże i czyste powietrze.

Ozon (O3), czasami nazywany „aktywnym tlenem”, to gaz, którego cząsteczka zawiera trzy atomy tlenu zamiast dwóch, tak jak tlen, którym normalnie oddychamy. Ozon to doskonały środek dezynfekujący, jeden z najsilniejszych znanych człowiekowi. Może zabijać bakterie, wirusy, roztocza oraz wiele innych związków chemicznych. Popularne staje się również ostatnio ozonowe usuwanie zapachów.

Działanie ozonu w zasadzie polega na gwałtownym utlenianiu. Napotykając na różne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu ozon wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie. Trzeci atom tlenu w jego cząsteczce sprawia, że ozon jest bardzo reaktywny (aktywny chemicznie) -bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń takimi jak zapachy, bakterie, wirusy lub pleśni. Rozkłada je, w mniej złożone, i zwykle mniej szkodliwe cząsteczki. Pozostały ozon samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że jest on bardzo przyjazny środowisku. Czyszczenie pomieszczeń z zastosowaniem ozonu jest dużo bardziej efektywne, niż tradycyjne z zastosowaniem środków chemicznych.

Interesujące jest to, że ozon występuje naturalnie w środowisku, pojawiając się na skutek uderzeń pioruna, które występują podczas burzy. W rzeczywistości „świeży, czysty, wiosenny” zapach, który zauważamy po burzy często ma związek z działaniem ozonu. Najczęściej jednak słyszymy o ozonie w kontekście „warstwy ozonowej”, która otacza naszą planetę powyżej atmosfery ziemskiej i chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Tutaj ozon powstaje na skutek działania promieni słonecznych UV.

Ozonowanie skutecznie niszczy pleśnie, grzyby i ich zarodniki, bakterie, wirusy, roztocza kurzu domowego a także nieprzyjemne zapachy w tym dymu papierosowego. Ozon neutralizuje również toksyczne substancje budowlane oraz pyłki kwiatowe.

Grzyby i pleśnie

Grzyby są powodem zapleśnienia ścian i zapachu stęchlizny. Wywołują też różne choroby w organizmach ludzi, zwierząt i roślin. Zagrzybienie jest najczęstszym powodem nieprzyjemnych zapachów z układów klimatyzacji. Ozon niszczy nie tylko same grzyby, ale również zarodniki i formy przetrwalnikowe skutecznie neutralizując zapachy przez nie wytwarzane.

Zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego

Ozonowanie usuwa zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego ( w tym również zapach dymu tytoniowego) niszcząc lotne cząstki, które przenoszą zapachy. Ozon nie kryje nieprzyjemnych zapachów lecz je usuwa. Odór papierosowy zawiera kilka tysięcy związków chemicznych -ozon powoduje, że utleniają się one do związków prostszych, mniej szkodliwych i nieposiadających ostrego zapachu.

Drobnoustroje

Bakterie i wirusy są powodem wielu zakażeń i chorób. Działanie bakterii jest przyczyną rozkładu produktów spożywczych, które wydzielają przy tym nieprzyjemną woń. W zetknięciu z ozonem bakterie, wirusy i ich przetrwalniki ulegają zniszczeniu nie powodując więcej zagrożenia.

Roztocza

Roztocza należą do saprofitów, czyli organizmów odżywiających się martwą i złuszczoną materią organiczną. Roztocza występują, więc tam, gdzie najczęściej przebywamy. Mogą być przyczyną ataków astmy czy alergii. Już niewielkie stężenie ozonu powoduje śmierć roztoczy i przeciwdziała ich rozmnażaniu.

Pyłki kwiatowe

Pyłki mogą powodować alergie, podrażnienia oczu, gardła czy nosa. Pod wpływem ozonu zawarte w pyłkach kwiatowych alergeny tracą swoje niepożądane właściwości.

Toksyczne substancje zawarte w materiałach budowlanych

Są to związki szczególnie niebezpieczne przy długotrwałej inhalacji ich oparów, a niektóre z nich posiadają właściwości rakotwórcze. Ozon powoduje rozpad pierścienia węglowego substancji zawartych w rozpuszczalnikach, lakierach organicznych, klejach itp. -niweluje ich zapach i szkodliwe działanie na organizmy ludzi i zwierząt.

Insekty i gryzonie

Regularne ozonowanie pozwala pozbyć się wszystkich insektów typu karaluchy, prusaki, pająki, mole oraz gryzoni typu myszy, szczury (insekty i gryzonie wyczuwając ozon opuszczają dane pomieszczenie).

Tlenek węgla (czad)

Tlenek węgla powstaje przy niecałkowitym spalaniu (na przykład gazu ziemnego). Jest to substancja bardzo niebezpieczna, silnie trująca, bezwonna. W kontakcie z ozonem czad utlenia się do znacznie mniej niebezpiecznego dwutlenku węgla.

Ozon jest dla nas szkodliwy, ale tylko w wysokich stężeniach lub gdy wdychamy go przez dłuższy czas. Pomimo, że ozon w wysokich stężeniach jest toksyczny to ozonowanie jest metodą bezpieczną pod warunkiem, że jest przeprowadzone z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Podobnie jak z innymi środkami czyszczącymi lub chemikaliami, gdy nie przestrzega się instrukcji stosowania, ozonowanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego ważne jest, żeby zabiegi ozonowania były wykonywane poprzez odpowiednio wyposażony i wyszkolony personel.

Ozon ma bardzo intensywny zapach i jest wyczuwalny przez człowieka już na poziomie stężeń, które nie są jeszcze w stanie nam zaszkodzić. W momencie, gdy zostaje wytworzony przez ozonator i rozproszony w pomieszczeniu, ozon rozkłada się z powrotem do czystego tlenu. Ozon więc, mimo swojej siły, nie jest trwały -wykonuje swoje zadanie i znika.

Dopuszczalne dla ludzi maksymalne stężenie ozonu w powietrzu działające przez 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień wynosi 0,2 mg/m3 lub w wartościach względnych 0,1 ppm. Zalecony poziom docelowy to 0,12 mg/m3, lub 0,06 ppm.

Ozonowanie skutecznie eliminuje zapachy zarówno pochodzenia organicznego jak i nieorganicznego, w tym również zapach dymu tytoniowego. Ozon nie maskuje brzydkich zapachów, lecz je usuwa wchodząc w reakcję z lotnymi cząsteczkami, które przenoszą zapachy, powodując ich rozpad.

Prawidłowo wykonane ozonowanie trwale niszczy (utlenia) również źródło nieprzyjemnych zapachów a więc raz usunięty zapach więcej już nie powróci. Jeżeli jednak nie została usunięta przyczyna powstawania źródła zapachu to może on po jakimś czasie powrócić. Na przykład, gdy wilgoć cały czas gromadzi się w pomieszczeniu, to po jakimś czasie znów pojawią się grzyby i pleśnie, które wywołują zapach stęchlizny (cały czas mają, bowiem idealne środowisko do rozwoju).

Osoby prywatne i gospodarstwa domowe

– chcesz usunąć ze swojego otoczenia nadmiar bakterii, wirusów, zarodników grzybów, pleśni, roztoczy i wszystkich innych mikroorganizmów
– jesteś posiadaczem auta ( okresowa dezynfekcja układów klimatyzacji, neutralizacja zapachów wnętrza)
– kupiłeś dom, mieszkanie, samochód i drażni Cię brzydki zapach, który się w nim unosi np. dymu tytoniowego, stęchlizny itp.
– sprzedajesz dom, mieszkanie, samochód i chcesz nowego nabywcę wprowadzić do czystego odświeżonego wnętrza pozbawionego nieprzyjemnych zapachów
– zakończyłeś remont domu czy mieszkania i pozostał nieprzyjemny zapach farb, lakierów, rozpuszczalników itp.
– ktoś z domowników jest alergikiem i chcesz pozbyć się z Twojego domu i auta roztoczy czy innych alergenów

Firmy i przedsiębiorstwa

– prowadzisz hotel, pensjonat lub jesteś właścicielem domku letniskowego i pragniesz usuwać z nich brzydkie zapachy np. potu, stęchlizny, dymu tytoniowego
– prowadzisz warsztat samochodowy, serwis klimatyzacji lub myjnię samochodową i planujesz oferować usługi ozonowania samochodów
– masz firmę sprzątającą, budowlaną czy zajmującą się osuszaniem budynków i masz zamiar wykonywać odgrzybianie i dezynfekcję pomieszczeń i infrastruktury
– jesteś właścicielem sklepu spożywczego, baru, restauracji czy kawiarni i chcesz usuwać niebezpieczne bakterie, wirusy oraz nieprzyjemne zapachy
– prowadzisz przedsiębiorstwo z sektora komunikacji publicznej i zamierzasz okresowo odkażać przestrzeń transportową swojej floty autobusowej
– masz firmę, która przewozi bądź magazynuje towary łatwo psujące się, warzywa czy owoce i musisz dezynfekować przestrzeń ładunkową pojazdów transportowych, chłodnie albo magazyny

Placówki usługowe i użyteczności publicznej

– jesteś właścicielem SPA, gabinetu odnowy biologicznej, salonu kosmetycznego czy fryzjerskiego i chcesz pozbywać się brzydkich zapachów, grzybów i bakterii z takich miejsc jak sauny, łaźnie, gabinety zabiegowe i masażu i inne
– prowadzisz prywatny gabinet lekarski, stomatologiczny, czy weterynaryjny i dbasz o to żeby ograniczyć ryzyko infekcji i zakażeń
– zarządzasz placówką oświatową np. żłobkiem, przedszkolem, szkołą i pragniesz zapobiegać epidemiom wśród dzieci w okresach wzmożonej zachorowalności i dbać o to żeby przebywały w czystym i zdrowym otoczeniu

Pomieszczenia biurowe i usługowo-użytkowe

– jesteś właścicielem biura i chcesz zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników poprzez eliminację wszelkich bakterii, wirusów i grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów
– zarządzasz biurowcem lub innym budynkiem, w którym znajdują się miejsca przeznaczone do palenia tytoniu, tzw. palarnie i planujesz okresowo niwelować uciążliwy zapach dymu

Ozon, jak tylko zostaje wytworzony przez ozonator i rozproszony w pomieszczeniu, natychmiast zaczyna zamieniać się z powrotem w tlen. Proces ten zachodzi w kilku etapach, które zawierają między innymi: reakcje utleniania materiałów organicznych, takich jak zapachy czy dym, reakcje z bakteriami, wirusami, grzybami itp., które ponownie zużywają ozon w reakcjach utleniania. Ze względu na fakt, że ozon reaguje z tymi i wieloma innym związkami, stężenie ozonu szybko spada. Dodatkowo ozon rozpada się termicznie, tj. wyższe temperatury powodują szybszą jego degradację niż niższe.

Kiedy większość związków jest już utleniona, powstaje pozostałość ozonu, której stężenie nie spada już tak szybko. Ta pozostałość ozonu ulega degradacji do tlenu zgodnie z czasem połowicznego rozpadu ozonu dla danego środowiska, w którym był on zastosowany. Typowe czasy połowicznego rozpadu można sprawdzić w tabelach podanych w artykule na temat właściwości ozonu.

A zatem ozon, pomimo swojej siły, nie pozostaje zbyt długo w powietrzu. Spełnia swoją rolę, a następnie znika zmieniając się z powrotem w bezpieczny w tlen.

1. Uszczelnienie pomieszczenia przed wystawaniem się ozonu
2. Usunięcie z pomieszczenia zwierząt i roślin podczas ozonowania
3. Obliczenie kubatury pomieszczenia
4. Ustawienie generatora ozonu w pomieszczeniu
5. Ustawienie czasu pracy generatora wg m3 pomieszczenia i innych czynników
6. Po operacji ozonowania wietrzyć pomieszczenie 1-5 h i brak wstępu do czasu całkowitego rozkładu ozonu.

Dojeżdżamy do klienta.

Ozonować możemy także pomieszczenia do ok. 480m3 (usuwanie bakterii, alergenów, grzybów, pleśni, roztoczy, zapachów). Zabieg idealny do biur, mieszkań, gabinetów, chłodni, przedszkoli itp.

KONTAKT